Темната дупка е най-дългата старопланинска пещера (5300 м) и трета по дължина в България. Разположена в скала над Лакатник, на 27 м над нивото на река Искър, на югоизточния склон на рида Козница, който е част от Западна Стара планина.
Пътеката за пещерата започва с маркировка от асфалтовия път, близо до ресторант „Пещерата“. Той е добре ограден с парапети и има пейки и беседки, където можете да си починете по пътя. Пътеката е с леко изкачване, с продължителност не повече от десет минути. Но самата пещера не е достъпна за случайни посещения и е позволено влизането само за опитни спелеози.
Природна забележителност от 1962 г
Темната дупка е сложна пещерна система, състояща се от две основни галерии с множество разклонения и прилежащи етажи. Североизточната част е по-дълга, около 800 метра, и в нея протича основната подземна река, която при високи води излиза през входа на пещерата. Западната галерия е дълга около 710 метра и съдържа различни зали, водопади и езера като „Жековото езеро“ и „Мрачното езеро“. Галериите са с правоъгълен и трапецовиден профил и се характеризират с множество тесни проходи, сифони и скални образувания. Реката, която минава през пещерата, се оттича през карстов извор „Житолюб“, а високите води образуват временно езеро в галерията. Новите части на пещерата съдържат и красиви калцитни образувания и уникални синтрови прегради, създаващи живописни гледки.
Темната дупка е сред първите проучени и картографирани пещери в страната – първото известно посещение датира от 1912 г., когато проф. Иван Буреш изучава нейните прилепи и друга фауна. Проучванията, включително изготвянето на точна карта, продължават и до днес.
Пещерата е природна забележителност от 1962 г. и попада в територията на природен парк „Врачански Балкан“. Влизането в пещера „Темната дупка“ е забранено, освен с научна цел.