Крепостта „Вратица“, разположена на 1,5 км западно от Враца в пролома на река Лева, е исторически обект с богато и завладяващо минало. Смята се, че произходът му е свързан с ценни медни находища наблизо, а най-ранните находки, открити от археолозите, датират от 6 век пр.н.е. през тракийския период.
От траки до османци: Проследяване на историята на врачанската крепост „Вратица“
Регионът е обитаван от различни племена през вековете, включително гордите и войнствени племена, които постигнали забележителни победи над одрисите и дори се били срещу Александър Велики. Те обаче претърпели поражения от келтите и по-късно от германското племе бастарни. През 29 г. пр. н. е. някои от местните тракийски владетели станали съюзници на римляните, отслабвайки съпротивата на племената и позволявайки на римляните да ги победят.
През римския период тук е създадено миньорско селище и монетен двор за бронзови монети, а римляните построяват силна крепост, за да пазят медните мини от нашественици. Разцветът на региона продължава под византийско владичество, когато е построена раннохристиянска църква и по време на разкопки е открит оловен печат на император Юстиниан.
По време на Първата и Втората българска държава крепостта играе решаваща стратегическа роля в района, а през 13 век селището на хълма е застроено и наречено Враца. От този период има мистериозни погребения край разкопките на средновековна църква от 13-ти век, които включват скелет с отсечена глава и камък, поставен в областта на сърцето, както и друг обезглавен с лице, обърнато надолу. Според специалисти тези практики са били използвани през българското Средновековие, за да се предпазят потенциалните вампири.
Легенди и мистерии на крепостта Вратица: Пътешествие из миналото на България
За крепостта се носят и легенди, сред които и за героичната отбрана на крепостта от Радан войвода и неговата войска по време на османското нашествие. Легендата разказва за трагичния край на войводата и дъщеря му Елица, които се хвърлили от скала край крепостта, за да спасят честта си от поругаване. Днес мястото, където двамата намират смъртта си, е известно като „Червената скала“.
За съжаление, по време на османското завладяване на района, крепостта и църквите към нея са разрушени. Но останките от това емблематично място все още могат да се видят, като се разходите по „Пътеката на наследството“, изградена от ПП „Врачански Балкан“.

